fbpx

Mis on seikluspark? Mõni asi võib üllatada!

Tüdruk ronib seikluspargis. Suur valge küsimärk. Mis on seikluspark?

Seikluspark on vaba aja veetmiseks mõeldud park, mis koosneb erineva kõrguse ja raskusastmetega radadest.

Rajad on loogilise alguse ja lõpuga ning koosnevad erinevatest elementidest.

Elemendid võivad olla rajal väga erinevad – mõni element vajab tasakaalu hoidmist ja käte jõudu, mõni nutikust ja julgust.

Seikluspargi disainides pööratakse reeglina tähelepanu sellele, et mugavustsoonist välja tulnud inimene harjuks järkjärgult elementide keerukuse ja raja kõrgusega.

Seiklusparke ehitatakse nii puudele kui postidele.

Hulljulge mees ripub pea alaspidi seikluspargis. Annab amidust, miks seikluspark on kasulik.

Seikluspargi kasulikud mõjud:

 • Rutiinist välja tulemine. Öeldakse, et areng toimub teisel pool mugavustsooni.
 • Probleemi lahendamise oskuse arendamine. Ronimisel tekkinud olukorrad panevad proovile ja arendavad toimetulemist ja üldist nutikust.
 • Teeb tugevaks. Eriti kui külastada seiklusparke tihedamini. Pidev kätel rippumine, haaramine ja ebakindlatel tasapindadel liikumine.
 • Hirmust jagu saamine ja enesekindluse kasvatamine. Tegutsemine, vaatamata tekkinud hirmule, on äärmiselt hea õppetund elus, mis kasvatab enesekindlust ja enesehinnangut.
 • Puude vahel ja värskes õhus liikumine on tervisele väga hea mõjuga.
 • Suurepärane võimalus luua kontakt loodusega.
 • Paus nutimaailmast! Üldiselt jäetakse nutiekraanid kotti, taskutesse ja keskendutakse täielikult looduses liikumisele.
 • Hea tuju ja meelolu. Lõbus ajaveetmise võimalus. Üheskoos pere või sõpradega. Neile saab kaasa elada ja toeks olla.

 

Little kid is nurturing a plant. Adventure park.Kes tellib seikluspargi ja miks?

 • Ettevõtja, kelle eesmärk on sellega äri teha. Hea võimalus raha puu otsa kasvama panna. Klientidele rohkelt väärtust pakkuv ettevõtmine. Sobib suurepäraselt ettevõtjatele, kellel on ka seiklustega seotud äri nagu nt. matkade korraldamised, rafting jms ning eriti hästi sobib talvega seonduvatele ettevõtmistele nt. suusakeskustele. See lahendaks ära ka probleemi, et mida teha oma pädevate töötajatega suvehooajal.

 

 • Asutused ja kogukonnad, kes soovivad oma ümbruskonna lastele luua tasuta liikumisvõimalusi. Peamisteks tellijateks on siinkohal kool, lasteaed, spordikeskus, linn, kohalik omavalitsus. Antud juhtudel ehitatakse seikluspark madalale ehk madalseiklusrada.

 

 • Erakliendid, kes tahavad seiklusrada ehitada oma hoovi, maakodu aeda, korteriühistu õuele. Paljud ei tea, et seikluspargi elemendid on võimalik ka oma hoovi paigaldada. Kõige populaarsemad mängud hoovides on kiiged, tasakaalulint, rippuvad rõngad ja muidugi kõigi lemmik – trossil laskumine – zip-line. Puudele on võimalik paigaldada erinevaid kiikesid (võrkkiik, hiigelkiik jne).

Seiklusparkide tüübid. Postipark. Postidele ehitatud seikluspark. Ilus sinine taust. Asub Põltsamaa seikluspargis.

Seikluspargi tüübid

 Seiklusparke saab eristada alljärgnevate tüüpide järgi:

 • pargi tüüp: statsionaarne (mitte liigutatav) või mobiilne (saab vajadusel asukohta muuta);
 • paigaldusviis: paigaldamine puudele, postidele, hoonetele või metallkonstruktsioonile;
 • päästeliini kõrgus: keskmisel kõrgusel või ulatusest väljas;
 • kinnitussüsteem: ise-tuleb-kinnitada või jätkuv (continuous lifeline) süsteem;
 • keskkond: siseruumides või välitingimustes;
 • tellija erinevus: seikluspark ettevõtjatele, madalseiklusrada asutustele, üksikud elemendid erakliendi hoovi.

Kõige selgemalt saab seiklusparke eristada paigalduskoha järgi:

 • Looduses kasvavatele puudele ehitatud pargid. Mets ja puud pakuvad juba elamust, kuid sobivad ka suurepäraselt nii platvormide alusteks kui ka tugipostideks.  Võimalus kogeda metsa, mägede, kaljude, jõgede jms loomulikku ilu.
 • Postidele ehitud seikluspark annab kujundamise ja asukoha valiku osas täielikku vabaduse, kuid samal ajal nõuavad suuremat investeeringut. Võimalik on ehitada ka hübriidpark, mis tähendab, et seikluspark rajatakse nii puudele kui ka postidele.
 • Sisepargid. Suur eelis siseparkide puhul on see, et neid saab kasutada aastaringselt. Puudus tuleb välja ilusate ilmade korral, kui inimesed eelistavad parema meelega õues aktiivsed olla.

Eestis on kõige populaarsemad statsionaarsed, välitingimustes puudele või postidele ehitatud seikluspargid.

Reeglina kasutatakse ise-tuleb-kinnitada süsteemi, aga järk-järgult liigutakse jätkuva – continuous julgestussüsteemi peale. Esimene selline julgestussüsteem võeti kasutusele Pirita Seikluspargis. Selle süsteemiga ei ole võimalik karabiine ise avada ja kõrgustest kukkumine on välistatud.

 

Madalseikslusrada, seal turnib osav poiss ripprõngastel.Madalseiklusrada

Aja jooksul on üha populaarsemaks saanud madalseiklusrajad.

Seal on seikluspargi elemendid  toodud ohutule ja madalale kõrgusele, kõigile kättesaadavaks. Suunatud just ümbruskonna lastele, et soodustada nende tervislike liikumisharjumuste kujunemist.

Üldjuhul on sellistel radadel turnimine tasuta. Ronimisvarustust vaja ei ole, kukkumise pehmendamiseks paigaldatakse tihti pehmendav aluskate.

Ehitatakse nii puudele kui postidele.

Eestis on selliseid radu tugevalt üle 200. Meie ettevõte on neist ehitanud vähemalt 140.

Radade struktuur ehk mis süsteemi järgi rajad looklevad

Tavaliselt on radadel loogiline algus ja lõpp. See viis, kuidas raja algusest A jõuda raja lõppu B, võib olla erinev. Eristatakse kahte peamist lähenemisviisi:

 1. Prantsuse meetod, kus ronimist alustatakse ühest punktist ja liigutakse mööda radasid lõpuni välja.
 2. Šveitsi meetod, kus on üks ühine alguspunkt (tavaliselt platvorm), kus on võimalik otsustada, millisele rajale minna. Selle meetodi suur eelis on orgaaniline ronijate jaotamine, mis võimaldab kõrghooajal suuremat läbilaskvust. Madalseiklusrajad ehitatakse tavaliselt selle meetodi järgi.

 

Seiklusparkide suurused

Suurtes seiklusparkides on tavaliselt mitme erineva raskusastmega rajad. Radu on reeglina    5-10 ja ühel rajal on 10–20 elementi. Alati on olemas ka erandeid. Meie ehitatud seikluspargis Klatring pa Grensen (asub Norras) on näiteks 20 erinevat rada, kus on kokku 230 elementi ja mitu trossil laskumist (zipline).

Radade kõrgused on üldiselt 1 meetrist kuni 12 meetrini, aga on olemas ka palju kõrgemale paigaldatud parke. Näiteks Area 47 seikluspark Austraalias on 27 meetri kõrgusel (ehitatud silla külge) ja maailma kõige kõrgem park The Gravitys asub 237 meetri (ulmelise kõrgel!) kõrgusel (kõrghoone küljes).

 

Seikluspargi lisad ja näited elementidest.

Natuke ka seikluspargi ajaloost

See ei olegi väga täpselt selge, kus ja millal seikluspark alguse sai. Aastal 1859 ehitati esimene mänguväljak Inglismaale ja aastal 1887 Ameerikasse.

Esimene seiklusmänguväljak ehitati 1943. aastal Taani. 1875. aastal ehitati Prantsusmaal esimene köisrada, et proovile panna osalejate füüsiline võimekus. Teise maailma sõja ajal kasutas Briti sõjavägi köisradu takistusribana.

Sellised seikluspargid, mida me tänasel päeval kõik teame, kujunesid välja viimastel aastakümnetel. Seikluspark oma pikkade trossil laskumiste ja kõrgel asuvate elementidega. Eriti populaarseks on seikluspargid saanud Euroopas ja Aasias.

Seiklusparkide ajalugu. Mänguväljak 1900 aastatel. Mis on seikluspark

Eestisse tulid seikluspargi ehituslikud teadmised ja lähenemised Prantsusmaalt, kus oli seiklusparkide ehitus juba hoogsalt välja kujunenud.

Eesti esimene seikluspark ehitati aastal 2004 – Otepää seikluspark.

Teadaolevalt teine seikluspark on Nõmme seikluspark, mis ehitati 2006. aastal meie ettevõtte poolt.

Järk-järgult on seiklusparke juurde ehitatud ja tänasel päeval on Eestis üle 20 kõrgseikluspargi.

Kokkuvõte:

 • Seikluspark on tore aja veetmise võimalus, kus saab kõrgustes koos perega turnida.
 • Seikluspargis ronimine on väga kasulik. Teeb inimesed tugevaks, nutikaks ja terveks, eriti kui radasid tihti külastada.
 • Seikluspargi tellivad inimesed, kes soovivad pakkuda väärtust, hoolivad liikumisest ja tervisest.
 • Seikluspark on võimalik luua äri eesmärgil, kogukonna lastele liikumise edendamiseks ja põnevad elemendid saab paigaldada ka oma hoovi.
 • On olemas nii puudele kui postidele ehitatud seikluspargid. Tehaks neid ka sise tingimustes. Eriti kõrgeid on võimalik teha sildade ja kõrghoonete külge.
 • Madalseiklusrada on väga populaarseks saanud. Kõrged seikluspargi mängud tiritakse seal madalale.
 • Rajad on eri kuju ja suurusega.
 • Seikluspark koosneb paljudest põnevatest mängudest ja lisa elementidest.

 

 

Kui tekkis tugev ronimise soov, siis tasuta turnimise kohad leiad siit.

 

Kõige seikluslikumad kõrged seikluspargid leiad siit.

 

Kui soovid seiklusparki, madalseiklusrada, või lihtsalt mõne toreda mängu oma hoovi, siis kirjuta siia.

 

 

Hakkas meeldima?
Liitu meie uudiskirjaga, et asjakohane info seiklusraja loomisest jõuaks otse sinu postkasti.